Legalny Windows według Microsoft

Firma Microsoft od tego roku wprowadza swój nowy system weryfikacji legalności systemu operacyjnego. Weryfikacja ta, według Microsoft, ma znacznie zmniejszyć ilość pirackich wersji „okienek”.

System nosi nazwę Windows Genuine Advantage, zaś sama weryfikacja miałaby odbywać się podczas ręcznego pobierania dodatków, łatek bądź też uaktualnień systemowych poprzez witrynę Windows Update – program wówczas sprawdzi czy użytkownik ma zainstalowany na komputerze legalną czy też piracką wersję systemu operacyjnego poprzez sprawdzenie numeru identyfikacyjnego. Jeżeli użytkownik zgubił ów numer wówczas zostanie wyświetlone trzy podstawowe pytania i jeżeli użytkownik poprawnie odpowie na nie, otrzyma darmowy klucz zastępczy.

Osoby pobierające aktualizacje automatycznie nie będą podlegały takiej kontroli, co wydaje się nieco dziwną sytuacją, ale jak określił to Microsoft na razie nie mają planów jak rozwiązać ów problem.

Warto jeszcze dodać, że aktualnie sprawdzenie legalności będzie obowiązkowe w trzech krajach: Chinach, Norwegii i Republice Czeskiej, zaś już w połowie tego roku, weryfikacja będzie dotyczyła wszystkich krajów.

Co ciekawsze podczas weryfikacji systemu jeżeli okaże się on niewłaściwy, z początku firma Microsoft umożliwi zakup jego oryginalnej wersji po znacznie niższych cenach. Zniżki takie będą wynosić w zależności od państwa, od 10 do 150 dolarów.

Podobne działania znane są już nam wszystkim dobrze – Microsoft stara się tym „gestem” zachęcić klientów to kupienia legalnej wersji systemu operacyjnego.

Najnowsza taka akcja, która zostanie wprowadzony w życie w lutym bieżącego roku, nosić będzie nazwę „Dodatki dla oryginalnego systemu Windows” i ma wzbogacić ofertę dla legalnych użytkowników Windows.

„Piractwo w obszarze oprogramowania obciąża klientów, sprzedawców oprogramowania i gospodarki narodowe kosztami rzędu miliardów dolarów w skali roku. Najlepszym sposobem zwalczanie piractwa w tym obszarze jest uświadomienie użytkownikom wynikających z tego zagrożeń i zapewnienie im wszelkich korzyści płynących z posiadania oryginalnego oprogramowania” – powiedział Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. „Kiedy nasi klienci wezmą udział w programie, przekonają się, że mają łatwy dostęp do uaktualnień, ofert oprogramowania dodatkowego oraz innych korzyści płynących z użytkowania oryginalnego systemu operacyjnego Windows XP, w przeciwieństwie do niepewności i ryzyka związanych z podrabianym oprogramowaniem” – dodaje Tomasz Bochenek.

Przyjęcie programu pilotażowego znacznie przekroczyło oczekiwania firmy Microsoft. Od jego rozpoczęcia, we wrześniu 2004 roku, ponad 5 milionów osób dobrowolnie wzięło w nim udział. Na podstawie pozytywnych doświadczeń oraz informacji zebranych od klientów podczas tej fazy programu, 7 lutego Microsoft rozpocznie kolejny etap projektu.

A zatem jak widać Bill Gates powoli wprowadza w życie swój pomysł „legalnego Windows”. Ale czy to mu się na pewno uda?

Źródło informacji: Yahoo! News