Linux w telefonach

Jak podają nieoficjalne źródła, jeszcze przed końcem roku firma Palm wprowadzi na rynek nowe telefony komórkowe pracujące w środowisku Linux. Urządzenia będą pracować z systemem Wind River Linux.

Jeżeli te zapowiedzi się potwierdzą. to do momentu reakcji innych producentów telefonów komórkowych, produkty Palma będą jedynymi „linuksowymi komórkami” dostępnymi powszechnie w Stanach Zjednoczonych. Dotychczas, sprzęt tego typu powszechny był w Azji, gdzie sieć komórkowa jest bardziej rozbudowana i zdecydowanie bardziej zaawansowana technicznie, niż w USA.

Zdaniem analityków Gartnera, wysoki wskaźnik sprzedaży „linuksowych komórek” w Japonii pozwolił otwartemu systemowi operacyjnemu przewyższyć w tym roku system „Windows Mobile” jeżeli chodzi o liczbę kopii sprzedanego oprogramowania. Liderem wśród kompleksowych systemów operacyjnych dla „komórek” pozostaje wciąż Symbian, który w następnych latach najprawdopodobniej jeszcze bardziej zwiększy swój udział w rynku. Wstępne sondaże analityków Gartnera i IDC wykazują również, że zarówno Linux, jak i Windows Mobile, także umocnią się na rynku.

Źródło: LinuxDevices