Microsoft i Sun skrzyżowali miecze

Amerykański sąd nakazał firmie Microsoft włączenie języka oprogramowania Java której właścicielem patentu jest Sun Microsystems, do systemu operacyjnego Windows XP. Sędzia J. Frederick Mock stwierdził w uzasadnieniu, że jego orzeczenie podważy dominującą pozycję Microsoftu na rynku oprogramowania komputerów osobistych i ograniczy monopolistyczne praktyki lidera rynku.

Java została pomyślana jako język dla programistów po to, by mogli pisać programy funkcjonujące niezależnie od konkretnego systemu operacyjnego, którym posługuje się użytkownik komputera.

Producent rozwiązań sieciowych Sun Microsystems wniósł skargę na Microsoft po usunięciu z systemu operacyjnego Windows XP języka oprogramowania Java, wykorzystywanego do popularnych aplikacji stosowanych w Internecie, m.in. do prezentacji notowań giełdowych i wykresów on-line.

Microsoft zwalczał Javę z obawy, że wgryzie się w jego monopol na system operacyjny Windows stosowany w komputerach typu desktop. Korporacja Billa Gatesa zadbała o to, by Java podłączona pod system Windows nie funkcjonowała należycie z innymi systemami operacyjnymi.

Niektórzy eksperci sądzą, że prawdziwym podłożem pozwu przeciwko Microsoftowi jest obawa o konkurencję ze strony Microsoftu na rynku rozwiązań serwerowych, stanowiących podstawowy obszar działalności Sun.

Kalifornijski konkurent Microsoftu nie jest jedyną firmą, która czuje się poszkodowana przez monopolistyczne praktyki Microsoftu. Z Microsoftem procesuje się m. in. Netscape Communications – spółka zależna AOL TimeWarner – konkurent wyszukiwarki Explorer.

Na początku listopada federalny sąd antymonopolowy utrzymał w mocy ugodę, którą Microsoft zawarł przed rokiem z amerykańskim rządem i dziewięcioma stanami w sprawie o stosowanie praktyk monopolistycznych. Tym samym odrzucono żądania dziewięciu stanów domagających się surowych sankcji, z podziałem korporacji Billa Gates’a włącznie.

Microsoft planuje już odwołanie się od wyroku do sądu apelacyjnego.