Microsoft na celowniku Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zakończyła postępowanie wobec korporacji Microsoft oskarżanej o praktyki monopolistyczne również na rynku europejskim.

Komisja pracuje obecnie nad ostateczną wersją decyzji, którą ogłosi najprawdopodobniej 1 maja. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że Komisja stwierdzi winę Microsoftu polegającą na tym, że firma ta usiłowała zintegrować oprogramowanie audio i wideo z systemem operacyjny Windows, a tym samym chciała wyeliminować konkurentów oferujących te usługi poza systemem Windows.

Winę Microsoftu uznano w odrębnym postępowaniu przed sądami USA, ale Microsoft zawarł pozasądową ugodę z departamentem sprawiedliwości, który nałożył na niego prawny gorset zapobiegający monopolizacji rynku.

Warunki ugody zostały skrytykowane przez amerykańskiego sędziego jako nieszczelne i nie prowadzące do otwarcia rynku oprogramowań na większą konkurencję.

Komisja Europejska zapewne nałoży dalej idące ograniczenia na Microsoft. Według Financial Timesa Bruksela nałoży na korporację grzywnę i zarządza, by zaprzestała domagać się od dostawców wykluczenia konkurencyjnych oprogramowań takich, jak Real Networks i Apple.

Sprawa monopolizowania przez Microsoft usług audio i wideo jest tym pilniejsza, że przenoszenie utworów muzycznych na twardy dysk z internetu staje się coraz popularniejsze.

Źródło: BBC