Microsoft otwiera portal dla policji

Rozszerzając działalność przeciwko cyberprzestępstwom, Microsoft planuje otwarcie nowego portalu.

Richard LaMagna – dyrektor ds. programów egzekwowania prawa w firmie Microsoft: „Nowa strona internetowa będzie zawierała wskazówki i narzędzia do prowadzenia śledztw, a także informacje na temat cyberprzestępczości”.

„Wierzymy, że prywatne przedsiębiorstwa powinny wspierać organizacje rządowe w walce z cyberprzestępczością” – oświadczył LaMagna.

Na Microsoft’owy trening online będzie się składało między innymi proste szkolenie sądowe, a także podstawowe techniki śledcze, takie jak namierzanie wsteczne i odczytywanie bazy Whois.

Zdaniem LaMagny, wiele osób, zajmujących się egzekwowaniem prawa, nie ma pojęcia jak namierzyć adres IP lub domenę internetową.

Na nowym portalu znajdą się także informacje dotyczące najnowszej legislacji. Microsoft chce udzielać śledczym specjalistycznego wsparcia technicznego.

Microsoft jest od dawna aktywny na polu wspierania walki z cyberprzestępczością. W zeszłym roku firma przeprowadziła dwa kilkudniowe szkolenia dotyczące sieci botów (botnets). Kolejne, trzecie szkolenie ma się odbyć w październik u tego roku.

Richard LaMagna twierdzi, że nowy portal będzie dysponował oprogramowaniem, pozwalającym na wykrycie sieci botów.

Portal ma także stanowić źródło danych dla ludzi Microsoftu, którzy – na życzenie władz – udostępniają dane, np. organom ścigania.

Microsoft coraz wydajniej walczy z cyberprzestępczością. Grupa 50 śledczych, zatrudnionych przez firmę, przyczyniła się do niedawnego schwytania autora robaków Zotob i Mytob.

LaMagna oświadczył, że nowy portal ma być udostępniony w listopadzie. Początkowo będzie funkcjonować tylko angielska wersja strony, jednakże planuje się przetłumaczyć ją na inne języki.

Dostęp do portalu będą posiadać jedynie urzędnicy agend, zajmujących się egzekwowaniem prawa.

Źródło: news.com