Microsoft ‚zamknął’ Lik Sang?

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft doprowadził do zamknięcia firmy Lik Sang, jednego z największych światowych dystrybutorów konsolowych mod-chipów – układów pozwalających na uruchamianie pirackich gier oraz oprogramowania pochodzącego z innych stref geograficznych.

Strona firmy nie działa od blisko dwóch tygodni, a australijski oddział Microsoftu potwierdził, że podjął kroki prawne wymierzone w dystrybutora z Hongkongu.

Link Sang był jednym z największych światowych dystrybutorów wszelkich gadżetów dla graczy – rozpoczynając od koszulek i legalnego oprogramowania, a kończąc na wszelkich przystawkach umożliwiających uruchamianie nielegalnych kopii na niemal wszystkich platformach – od GameBoya po Xboxa. W sierpniu Link Sang przejęło firmę OpenXbox i zajęło się również produkcją mod-chipa dla konsoli Microsoftu.

Mod-chipy od lat są zmorą producentów konsol, którzy nierzadko dopłacają do sprzętu, a zarabiają dopiero na grach. Piractwo naraża więc firmy na ogromne straty. Z wyjątkowej zajadłości w walce z podobnymi praktykami znany jest – pomimo krótkiego „stażu” na konsolowym rynku – Microsoft. Oprócz kroków prawnych firma postanowiła niedawno uderzyć w producentów mod-chipów zmieniając nieznacznie konstrukcję swej konsoli, co sprawiło, że dotychczas produkowane układy do łamania zabezpieczeń stały się bezuzyteczne.