Microsoft złamał prawo?

Eksperci z Komisji Europejskiej uznali, że Microsoft złamał przepisy antymonopolowe obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Tak przynajmniej wynika z wewnętrznego raportu komisji.

Postępowanie w sprawie Microsoftu trwa już 3 lata i na jego zakończenie zapewne przyjdzie jeszcze poczekać kilka miesięcy. Gotowy jest już jednak wewnętrzny raport Komisji Europejskiej, z którego wynika, że Microsoft naruszył obowiązujące przepisy. Firma najprawdopodobniej otrzyma dwa polecenia. Będzie musiała udostępnić konkurencji więcej informacji o swoich produktach, co sprawi że oprogramowanie dla serwerów produkowane przez inne firmy będzie współpracować z systemem Windows równie dobrze, jak produkty Microsoftu. Drugi wymóg: Microsoft powinien odłączyć program MediaPlayer od systemu operacyjnego Windows. Pozwoli to firmom takim jak Apple czy RealNetworks nawiązać rywalizację z Microsoftem w dziedzinie odtwarzaczy multimediów.

Takie sugestie zostały zawarte w wewnętrznym raporcie. Należy jednak pamiętać, że do zamknięcia sprawy droga jeszcze daleka i w tym czasie stanowisko komisji może się jeszcze zmienić.