Miliony Amerykanów ofiarami kradzieży tożsamości

Amerykański Departament Sprawiedliwości ocenia, że w 2004 roku ofiarą kradzieży tożsamości padło 3,6 miliona amerykańskich gospodarstw domowych.

Informacje oparto o badania National Crime Victimization Survey (NCVS). W ich ramach przepytano właścicieli 42 tysięcy gospodarstw domowych. Okazało się, że ofiarami kradzieży tożsamości padają najczęściej gospodarstwa prowadzone przez młodych ludzi w wieku 18-25 lat oraz te, które wyróżniają się dużymi dochodami (powyżej 75 tysięcy dolarów rocznie).

Na potrzeby badania kradzież tożsamości zdefiniowano jako nieautoryzowane wykorzystanie kart kredytowych, kont bankowych lub podanie ukradzionych danych w celu otrzymania kredytu bądź popełnienia przestępstwa.

Połowa z respondentów dowiedziała się, że padła ofiarą kradzieży tożsamości po odkryciu nieznanych operacji na koncie bankowych lub w momencie problemów ze swoim bankiem. Co trzeci z poszkodowanych miał w związku z tym problemy z komornikiem lub użyciem własnego konta bankowego.

Jedna czwarta z tych, którym ukradziono tożsamość, doświadczyła problemów z wykorzystaniem karty kredytowej, a co szóstemu naliczono większe raty spłaty kredytu. Większość ofiar straciła mniej niż 500 dolarów.

Źródło: Arcabit.pl