MIT udostępnia swoje plany

Najsłynniejsza politechnika świata – Massachusetts Institute of Technology (MIT), przedstawiła plan udostępnienia swych zasobów w internecie.

Projekt „MITOpenCourseWare” przewiduje stworzenie stron WWW zawierających informacje z ponad 2 tys. kursów prowadzonych w MIT. Są wśród nich dyscypliny z nauk technicznych, ścisłych, społecznych, humanistycznych i sztuki oraz architektury. Będą one zawierały treść wykładów, wskazówki, listę zalecanych lektur i inne dodatki. Właściwie będą to wszystkie materiały wykorzystywane podczas kształcenia studentów tej uczelni. Jak stwierdził Steven Lerman, rektor MIT: „Informacja będzie dostępna przez 10 lat. Za darmo i dla każdego, w ramach tzw. prywatyzacji wiedzy”.

Jak podkreślają organizatorzy, celem przedsięwzięcia jest nie tylko upowszechnianie wiedzy, lecz także usprawnienie procesu nauczania w MIT. Dzięki łatwemu dostępowi do materiałów z każdego miejsca i o każdym czasie studenci powinni lepiej wykorzystać bezpośrednie kontakty ze swymi wykładowcami. Prezydent MIT, Charles M. Vest, stwierdził: „Program MIT OpenCourseWare ma pokazać, czy Web nadaje się do kształcenia na poziomie wyższych studiów”. W pierwszym wstępnym etapie w ciągu dwóch najbliższych lat zostanie udostępnionych online zawartość ok. 500 kursów.