Młodzi ludzie staną przed sądem za oszustwa internetowe

Do ośmiu lat więzienia grozi grupie młodych ludzi, których zielonogórska prokuratura oskarżyła o wyłudzanie towarów i usług za pośrednictwem internetu – poinformował w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Kazimierz Rubaszewski.

Zarzuca się im, że za dokonane w sieci zakupy płacili za pomocą numerów kart płatniczych i rachunków bankowych nielegalnie uzyskanych z komputerowych banków i firm z całego świata, w tym także z Polski.

Po trwającym około 10 miesięcy śledztwie akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Objętych jest nim siedmioro młodych ludzi, uczniów zielonogórskich szkół w wieku od 18 do 20 lat. Na ławie oskarżonych zasiądzie pięciu chłopców i dwie dziewczyny.

„Oskarżeni w jednej z zielonogórskich kawiarenek internetowych przeprowadzali transakcje zakupów w sklepach wysyłkowych oferujących towary za pośrednictwem internetu. Zamawiali je, a następnie płacili przy użyciu nr kart płatniczych i rachunków bankowych, które wcześniej zostały nielegalnie uzyskane z sieci komputerowej” – powiedział Rubaszewski.

W czasie śledztwa okazało się, że część z transakcji uzyskała autoryzację, a towar został dostarczony podejrzanym. Zawiadomienie o przestępstwie złożyła pracownica jednego ze sklepów wysyłkowych dokonująca sprzedaży artykułów przemysłowych za pośrednictwem internetu. Straty łączne właścicieli kont i rachunków szacuje się na ponad 30 tys. zł.

Jak ustaliła prokuratura, dwóch oskarżonych uczniów numery kart płatniczych i rachunków bankowych uzyskało korzystając z internetu. Przy ich pomocy kupowali m.in. sprzęt komputerowy, aparaty fotograficzne oraz „doładowywali” karty w swoich telefonach komórkowych.

Podczas przeszukań w miejscach zamieszkania podejrzanych zabezpieczono kilkadziesiąt sztuk nielegalnie skopiowanego oprogramowania komputerowego.

Źródło informacji: PAP