Monad nie dla Visty!

Microsoft ogłosił wczoraj, że Monad – nowe narzędzie do kodowania, które obrały sobie za cel wirusy – nie będzie częścią mającego się niebawem ukazać systemu Windows Vista.

Zdaniem przedstawiciela Microsoftu, linia poleceń będzie natomiast częścią kolejnego systemu, obsługującego serwery. System ten, nazwany roboczo Longhorn Server, ukaże się w 2007.

Stephen Toulouse, program manager w dziale bezpieczeństwa Microsoft: „Ostateczne wersja Windows Vista nie będzie zawierała Monada. W związku z tym, potencjalne wirusy nie stanowią dla Visty zagrożenia”.

Oświadczenia Microsoftu są odpowiedzią na publikację w sieci pięciu złośliwych kodów, wykorzystujących luki w Monadzie.

Monad miał być początkowo częścią Visty. W związku z tym złośliwe kody zostały szybko okrzyknięte pierwszymi wirusami dla Windows Vista.

Oświadczenie Microsoftu jasno precyzuje, że wirusy atakujące Monada nie zagrożą ostatecznej wersji nowego systemu operacyjnego.

Stephen Toulouse nie wyjaśnił, dlaczego Monad nie będzie częścią Visty. Powiedział jednak, że nowy wiersz poleceń ma być używany w Windowsach przez najbliższe trzy do pięciu lat.

Monad, znany też jako MSH, miał zastąpić prosty wiersz poleceń, obecny w aktualnych wersjach Windowsów.

Wiersz poleceń umożliwia użytkownikom systemu wprowadzanie komand tekstowych – tak, jak to miało miejsce w poprzedniku Windowsa – DOSie.

Monada cechuje jednak o wiele większa funkcjonalność, podobna do tej, jaką odznaczają się produkty konkurencji – np. Unixowy Bash.

Lee Holmes, developer pracujący nad Monadem potępia firmę F-Secure, za pochopne doniesienia o wirusie dla Visty.

Źródło: news.com
Dziurawa wersja testowa Visty
msvista.pl