Nadchodzi Office 11

Microsoft poinformował o rozpoczęciu wstępnych testów nowej wersji pakietu biurowego Office. Oprogramowanie trafiło już do 12 tys. testerów.

Nowy pakiet, nazywany roboczo „Office 11”, trafi na rynek w połowie przyszłego roku. Ma zawierać wiele elementów technologii .NET oraz wsparcie dla standardu XML. Dzięki temu możliwa będzie współpraca z innymi programami i platformami. Pojawi się też opcja SharePoint, ułatwiająca grupom użytkowników wspólną pracę nad jednym dokumentem.

Zmiany ukierunkowane są przede wszystkim na potrzeby dużych klientów korporacyjnych. Jednak można się zastanawiać, czy wprowadzenie XML jako drugiego formatu dla wszystkich programów pakietu nie jest ze strony Microsoftu posunięciem zbyt ryzykownym. XML z pewnością ułatwi pracę, ale należy pamiętać, że to właśnie własne formaty dokumentów napędzają popularność Office’a, który jest rynkowym standardem. Może się więc okazać, że po premierze nowego Office’a zacznie pojawiać się coraz większa ilość alternatywnych pakietów biurowych, które podkopią dominującą pozycję Microsoftu w tym sektorze. Zwłaszcza że już dziś produkty takie jak np. StarOffice powoli zwiększają swój udział w rynku.

Office generuje jedną trzecią wszystkich wpływów Microsoftu. Najnowsza do chwili obecnej wersja pakietu – Office XP – zadebiutowała 31maja 2000. Według nowego systemu opłat Microsoftu, firmy które korzystają z jego oprogramowania i chcą korzystać ze zniżek, w momencie premiery nowego Office’a będą musiały wykupić licencje na ten pakiet.