Narzędzie do automatycznego łatania

Microsoft zapowiedział wypuszczenie zunifikowanego instalatora, umożliwiającego automatyczne pobieranie i instalowanie łat do jego oprogramowania. W przyszłym miesiącu maja się rozpocząć beta testy narzędzia Microsoft Installer 3.0.

Wiadomość o opracowaniu nowego rozwiązania upraszczającego zarządzanie łatami oprogramowania pojawia się w czasie, gdy cała cyberprzestrzeń boryka się z problemami wywołanymi przez robaka Blaster. Microsoft Installer 3.0 będzie jednolitym narzędziem instalacyjnym, umożliwiającym upgrade szerokiej gamy produktów, m.in. Office, Excel, czy SQL Server. „Jednolity instaler oznacza ułatwienie i zautomatyzowanie procesu łatania oprogramowania” – powiedział Stuart Okin, szef bezpieczeństwa Microsoftu w Wielkiej Brytanii. „Dotychczas, nasi klienci pracujący z pakietem Office musieli ręcznie dokonywać instalacji łat i skanować cały system. Planujemy wypuścić jedno lub dwa narzędzia instalacyjne, za pomocą których użytkownik miałby możliwości automatycznego zabezpieczania wszystkich aplikacji” – dodał Okin.

Gary Jones, manager usług i konsultant bezpieczeństwa firmy MIS Corporate Defence Solutions, pozytywnie przyjął ruch Microsoftu, jednocześnie twierdząc, że – „Jedyną rzeczą która jest w stanie realnie zwiększyć bezpieczeństwo, jest solidne, niezawodne i bezpieczne oprogramowanie”.

Potwierdzeniem słuszności słów Jonesa jest obecna sytuacja, związana z atakiem wirusa Blaster, który w bardzo krótkim czasie zaatakował ponad milion komputerów. Robak został tak zaprojektowany, aby wykorzystać niedawno wykrytą dziurę w procedurze RPC, dla której Microsoft wypuścił łatę już w połowie lipca. Jednak prawie miesiąc po jej emisji, okazało się ze wiele komputerów wciąż nie miało zainstalowanej tej łaty, co stało się powodem istnej epidemii wywołanej wirusem Blaster.

Źródło informacji: Vnunet