‚Masz nas oddanych’ – security hotline – 800 90 90 90

Wyniki ostatniego globalnego sondażu* dotyczącego utraty danych przeprowadzonego przez Ontrack pokazują, że 75 procent użytkowników komputerów próbuje samodzielnie i nieumiejętnie odzyskać utracone dane, co prowadzi do ich bezpowrotnej utraty.

W odpowiedzi na wyniki sondażu od dziś przez miesiąc każdy posiadacz komputera w Polsce będzie mógł pod specjalnym, bezpłatnym numerem telefonu 0 800 90 90 90 dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie swoich danych.

Rusza program informacyjny „Masz nas oddanych”.

Podczas gdy 75 procent użytkowników komputerów kontaktuje się z profesjonalistami zbyt późno, jedynie 13 procent z nich zwraca się do firm odzyskujących dane w celu konsultacji, które powinny być pierwszym krokiem podejmowanym po utracie informacji z komputerów. Po poradę do specjalistów powinni dzwonić również ci użytkownicy komputerów, którzy posiadają oprogramowanie do samodzielnego odzyskiwania danych. Ich niewłaściwe użycie może bowiem doprowadzić do bezpowrotnej utraty informacji. Tymczasem Brytyjczycy w pierwszej kolejności po utracie danych krzyczą na swój komputer, a Amerykanie jedynie wzdychają.

– W 2004 roku w sprawie utraty danych skontaktowało się z nami ponad 2000 użytkowników komputerów. Z rozmów przeprowadzanych z tymi osobami wynika, że Polacy często próbują samodzielnie odzyskać utracone dane. Następnie zwracają się do zaprzyjaźnionych osób, które nie zajmują się profesjonalnie odzyskiwaniem danych, choć potrafią np. złożyć komputer. W ostateczności kontaktują się ze specjalistami, jednak wtedy nie proszą już o poradę, a o odzyskanie danych – mówi Marcin Musil, dyrektor zarządzający Ontrack odzyskiwanie danych, organizatora kampanii „Masz nas oddanych”.

Od 20 kwietnia przez miesiąc od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 każdy, kto będzie chciał dowiedzieć się więcej o tym jak zapobiegać utracie danych zapisanych na swoim komputerze oraz jak zachować się w przypadku ich utraty będzie mógł bezpłatnie zasięgnąć informacji u konsultantów Ontracka – wiodącej firmy odzyskiwania danych.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 90 90 90 będzie można dowiedzieć się również jak ratowane są dane z dysków spalonych, zalanych lub zrzuconych z dużych wysokości. Porady eksperta będzie można zasięgnąć również online pod adresem ontrack.pl/0800909090.

* Sondaż przeprowadzono w okresie grudzień 2004 – marzec 2005 na grupie 300 respondentów z różnych krajów Europy oraz z USA.
Amerykanie inwestują w odzyskiwanie danych w Polsce
Jak najefektowniej stracić dane?
Procedury zgłaszania przestępstw komputerowych
Burze i wyładowania atmosferyczne zagrażają danym komputerowym
Polacy mało wiedzą o przestępstwach komputerowych