Netia idzie w WiMAX

Alternatywny operator stacjonarny skoncentruje się na rozbudowie sieci radiowej WiMAX. Chce na ten cel wydać w tym roku prawie 50 proc. z 200-300 mln zł, które zamierza przeznaczyć na inwestycje – poinformował na wczorajszej konferencji prasowej prezes Netii Wojciech Mądalski.

– Chcielibyśmy na koniec roku mieć uruchomioną sieć WiMAX w największych 10 miastach Polski. Tempo budowy sieci będzie jednak zależało od czasu, jaki będziemy potrzebowali na pozyskać działek, na których staną nadajniki – powiedział Mądalski.

Nie wykluczył, że te same działki będą wykorzystywane do budowy stacji bazowych zarówno dla Netii, jak i dla spółki zależnej P4 (telefonia komórkowa UMTS).

Według niego, Netia postawi na WiMAX jako narzędzie dotarcia do klienta końcowego. – Jest to bardziej efektywny finansowo sposób niż tradycyjna telefonia stacjonarna. Te same usługi, które do tej pory oferowaliśmy w tradycyjny sposób, będziemy mogli świadczyć drogą radiową – wyjaśnił.

Dodał, że spółka koncentruje się na klientach biznesowych. Pomimo tego, prezes nie wykluczył, iż Netia mogłaby rozpocząć świadczenie usług dostępu do internetu dla klientów indywidualnych w oparciu o sieć WiMAX.

Mądalski poinformował, że główne wydatki na budowę tej sieci zostaną poniesione w tym i w przyszłym roku przy mniejszym tempie wzrostu spółki niż w 2005 roku. Jak ocenił przychody Netii w tym roku wzrosną nieznacznie; w granicach 1-2 proc., jednakże od 2007 wzrost przychodów ma być wyższy.

W 2005 roku przychody spółki wzrosły o 5 proc. w porównaniu z 2004 rokiem i wyniosły 908,6 mln zł; natomiast zysk netto wyniósł 60,2 mln zł.

WiMAX to technologia zapewniająca transmisje danych drogą radiową, charakteryzująca się dużą szybkością transmisji, nawet do 70 Mb/s. Zasięg działania każdej stacji bazowej może wynosić do 50 km.

W ubiegłym roku dwie spółki zależne Netii – Netia Globe i Netia Świat – wygrały przetarg na częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego 3,6-3,8 GHz, które mogą być wykorzystane do budowy sieci WiMAX. Obecnie Netia testuje Wi-MAX na terenie Lublina.

Źródło: PAP
Powraca internet z gniazdka elektycznego
Crowley uruchomił ‚pętlę północną’
Nokia wspiera standard WiMax
Intel pokazał WiMAX