Nie karalne ataki na serwery WWW

Jak orzekł Argentyński sąd, ataki na serwery WWW oraz inne komputery internetowe nie narusza prawa, do momentu, kiedy nie powoduje materialnej szkody. Taki bowiem oto werdykt dotyczy sprawy, w której oskarżono „X-Team”, grupę hakerów, która swego czasu zdołała podmienić stronę internetową argentyńskiego Sądu Najwyższego.

W 1998 roku grupa internautów nazywająca siebie X-Team zmieniła stronę internetową Sądu Najwyższego i umieściła tam zdjęcie zamordowanego dziennikarza Jose Luisa Cabezasa. Uważa się, że morderstwo miało podłoże polityczne, a sędziowie tuszowali całą sprawę. W lutym 2001 roku aresztowano przywódcę „X-Teamu” Julio Lopeza i postawiono go przed sądem.

Sędzia oczyścił Lopeza z oskarżeń, ponieważ według argentyńskiego prawa, uznaje się za przestępce jedynie osobę dokonującą czynu zabronionego przeciwko ludziom, przedmiotom lub zwierzętom. Zatem czyn popełniony przez grupę hakerów nie jest ani wykroczeniem ani tym bardziej przestępstwem. W uzasadnieniu sędziego znalazła się jednak wypowiedź, że brak odpowiednich uregulowań prawnych należy szybko naprawić i uczynić z hakerstwa przestępstwo. Po szczególowe informacje odsyłam do opublikowano artykuł na ten temat, na łamach magazynu internetowego ZDNet.