Nie samymi Windowsami Microsoft żyje

Długofalowa strategia rozwoju Microsoftu zakłada, iż źródłem wzrostu przestaną być oprogramowania Windows i Office – firma chce wyjść poza gromadzenie danych i obróbkę tekstu. W czasie spotkania z analitykami rynków finansowych Bill Gates wskazał na inne źródła ekspansji: gry komputerowe, telefonię komórkową i oprogramowanie do badań laboratoryjnych.

Na spotkaniu Gates przedstawił też wstępną wersję wyszukiwarki MSN, która ma stawić czoła Google’owi, a także nową wersję narzędzi pracujących na oprogramowaniu Internet Explorer. Nowe narzędzia mają trafić na rynek za 12 miesięcy. Ponadto Microsoft opracował też nową wersję programu anty-wirusowego, zaś najnowsza wersja Windows tzw. Longhorn ma trafić na rynek za dwa lata.

Według Gatesa Microsoft planuje w br. wystąpić do odpowiednich władz o zastrzeżenie 3 tys. patentów, zaś głównym celem przemówienia Gates’a było zapewnienie inwestorów, iż firma nie weszła w okres rozterek wieku średniego, lecz nadal ma dynamiczne pomysły.

Z różnych działów Microsoftu najbardziej dochodowe jak dotąd okazały się te, które pracują na oprogramowaniu Windows. Innym jak np. konsoli do gier Xbox nie udało się powtórzyć sukcesu.

Źródło informacji: BBC