Nielegalny przelew na 13 tys. złotych – Policja zatrzymała hakerów

Policjanci z Mikołowa zatrzymali hakerów, którzy włamali się do komputera osobistego mieszkanki Mikołowa. Dwaj szesnastolatkowie z Kęt, wykorzystując łącza internetowe, nielegalnie uzyskali dane niezbędne do przelania z osobistego rachunku bankowego kobiety prawie 13 tys. złotych.

Nastolatkowie umieścili w sieci program komputerowy, który miał polepszać parametry jednej z popularnych gier. W rzeczywistości osoba, która go ściągała i instalowała uruchamiała dodatkowo oprogramowanie szpiegowskie, umożliwiające sprawcom odczytywanie danych wpisywanych za pośrednictwem klawiatury użytkownika komputera. W ten sposób młodociani hakerzy mieli dostęp do setek informacji, dotyczących m.in. kluczy i haseł pozwalających na dokonywanie operacji bankowych przez Internet.

Dysponując danymi potrzebnymi do autoryzacji operacji bankowych, młodzieńcy kupowali na internetowej aukcji m.in. telefony komórkowe oraz karty pamięci do aparatów cyfrowych. Swoją działalność chłopcy prowadzili w jednej z kawiarenek internetowych. Policjanci działając we współpracy z bankiem, w którym poszkodowana miała założony rachunek, zatrzymali oszustów w Kętach już po kilku dniach ich działalności. Okazało się, że jeden z nich to uczeń liceum, a drugi uczęszcza do szkoły zawodowej. Obaj interesują się informatyką, a Internet zdawał się nie mieć dla nich tajemnic. W trakcie przeszukań ich mieszkań policjanci zabezpieczyli komputery oraz nielegalne oprogramowanie. O dalszym losie „amatorów cudzych pieniędzy” zadecyduje Sąd ds. Nieletnich.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz w jednostkach terenowych pracują funkcjonariusze zwalczający przestępczość komputerową i jak pokazuje powyższy przykład – robią to bardzo skutecznie. Na podstawie dotychczasowych osiągnięć Policji w tej sferze działalności przestępców można śmiało powiedzieć, że całkowita anonimowość w Internecie jest dzisiaj mitem. I o tym właśnie powinny pamiętać osoby decydujące się na popełnianie podobnych przestępstw.