Nowa technologia Seagate

Przed końcem przyszłego roku wszystkie nowe dyski twarde firmy Seagate będą wykorzystywać technologię zapisu prostopadłego.

W dyskach wykorzystujących zapis prostopadły namagnetyzowane cząstki układane są pionowo, prostopadle do powierzchni talerza.

Umożliwia to uzyskanie znacznie wyższej gęstości zapisu niż w tradycyjnych dyskach z zapisem równoległym, gdzie cząstki umieszczone są dłuższymi bokami jedna obok drugiej.

Zapis prostopadły wymaga większej precyzji niż równoległy, w tym zmniejszenia odległości głowicy odczytująco-zapisującej od nośnika.

Nagrodą jest znaczący wzrost pojemności dysków, dlatego nie ma wątpliwości, że takie rozwiązania w przyszłości zdominują rynek.

Jak do tej pory jednak żaden z czołowych producentów nie składał tak daleko idących deklaracji, jak Seagate, którego strategia jest bardzo agresywna.

Pierwszym produktem Seagate wykorzystującym zapis prostopadły będzie zapowiedziany na zimę 2,5-calowy dysk Momentus 5400.3 o pojemności 160GB.

Łatwo więc policzyć, że od wypuszczenia na rynek pierwszego „prostopadłego” dysku do zamiany całej oferty Seagate zgodnie z planem minie zaledwie rok.

Źródło: Xbit Labs