Nowe produkty Google

Jubilat obchodzący niedawno swoje czwarte urodziny – Google zaprezentuje dziś nowy sprzęt i oprogramowanie do obsługi Internetu i wewnętrznych sieci korporacyjnych.

Już na początku bieżącego roku Google pokazało, że chętnie podzieli się swoim doświadczeniem w technologiach przeszukiwania sieci. Firma – pokazując, że algorytmy opracowane dla potrzeb skanowania Internetu świetnie radzą sobie także w sieciach Intranet – rozpoczęła ekspansję na rynek korporacyjny. Doświadczenia Google mają pomóc pracownikom dużych firm w nawigowaniu pośród ogromu dokumentów elektronicznych. W styczniu w ofercie firmy zadebiutowały systemy GB-1001(cena: 28 tys. USD) i GB-8008 (250 tys. USD). Pierwszy z nich może być montowany na standardowych stojakach dla serwerów i pozwala na przechowanie indeksu 150 tys. dokumentów (do 10GB). Wersja GB-8008 (oparta na 8 systemach GB-1001) obsługuje już 7 mln dokumentów. System, który zaprezentowany będzie dzisiaj to lokujący się pomiędzy nimi GB-5005. Składa się na niego pięć serwerów pozwalających na przeszukiwanie do 3 mln dokumentów. Rozwiązanie obsługuje 200 różnych formatów plików, które potrafi konwertować do postaci strony HTML. W nowej wersji oprogramowania wprowadzono opcje, dzięki którym system jest bardziej bezpieczny. Możliwe jest m.in. oznaczenie części dokumentów klauzulą poufności – system „znajdzie je” tylko dla osób posiadających stosowne uprawnienia.

Oczywiście szefowie Google liczą na nie tylko na zainteresowanie dużych korporacji, ale też sektora edukacyjnego czy instytucji rządowych – nowe systemy mogą np. obsługiwać strony WWW na których obywatele szukają informacji o przepisach prawa. Jak do tej pory produkty Google zakupiło już m.in. laboratorium należące do amerykańskiego Departamentu Energii oraz kalifornijski Departament Transportu.

Więcej na cnet.com