Nowe superkomputery IBM-a

IBM otrzymał od amerykańskiego Departamentu Energii warte 290 mln USD zamówienie na dwa nowe superkomputery dla kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory.

Wygląda na to, że po okresie zastoju związanym z redukcjami rządowych funduszy, w USA następuje renesans dla produkcji superkomputerów. W ubiegłym tygodniu firma Cray zapowiedziała prace nad nową maszyną, która ma szanse pobić wydajność aktualnie najszybszego systemu świata – japońskiego Earth Simulator firmy NEC. Teraz IBM obwieścił plany stworzenia jeszcze potężniejszych systemów.

Pierwszy z superkomputerów które zbuduje IBM, to Blue Gene/L. Będzie oparty na 130 tys. mikroprocesorów IBM-a. Jego moc obliczeniowa ma osiągnąć 360 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, czyli będzie dziesięciokrotnie większa, niż możliwości Earth Simulator. Maszyna będzie przeznaczona do badań „cywilnych” i ma rozpocząć pracę przed rokiem 2005.

Drugi superkomputer to ASCI Purple. Znajdzie się w nim 12 tys. układów IBM Power 5, nad którymi wciąż trwają prace. ASCI Purple będzie trzykrotnie szybszy od Earth Simulator i posłuży do badań wojskowych. IBM ukończy prace nad tym systemem w roku 2003 lub 2004.

W ramach umowy IBM dostarczy jeszcze trzeci, mniejszy system – klaster składający się z około 1000 dostępnych obecnie na rynku serwerów. W przeciwieństwie do Blue Gene/L i ASCI Purple, nie będzie to jednak maszyna która może pojawić się w czołówce klasyfikacji najwydajniejszych komputerów świata.

Więcej newsów o superkomputerach