Nowe zabezpieczenia filmów

Branża filmowa z Hollywood zaprezentowała nową technologię zabezpieczeń antypirackich dla filmów w formacie HD DVD, która opiera się na dźwiękowych „znakach wodnych”.

Wszystkie odtwarzacze HD-DVD wyposażone zostaną w czujnik, który sprawdzi niesłyszalne dla ucha ludzkiego znaki wodne, zawarte w ścieżce dźwiękowej filmów. Nowym rozwiązaniem zabezpieczone zostaną wszystkie większe produkcje filmowe wchodzące na ekrany kin. Gdy odtwarzacz wykryje ukryty kod, uzna nośnik za nielegalną kopię i wyłączy odtwarzacz. W ten sposób branża filmowa chce wyeliminować pirackie kopie filmów, których premiera jeszcze się nie odbyła, nagrywanych kamerą cyfrową w czasie przedpremierowych seansów kinowych.

Dyski HD-DVD dla użytku domowego również będą posiadać dźwiękowy „znak wodny”, który będzie się jednak różnić od wersji kinowej. Jednak także w tym przypadku system zweryfikuje, czy dysk jest nagrany fabrycznie, czy powstał w wyniku nielegalnego kopiowania. Wykrywane będą nielegalne kopie filmów zarówno „wypalanych” w nagrywarkach DVD, jak i zgrywane przy pomocy kamery cyfrowej przystawionej do ekranu telewizora. W razie wykrycia nielegalnej kopii zabezpieczenie wyłączy odtwarzacz.

Źródło: CDR Info