Oryginalny pomysł DCIA

Organizacja DCIA (Distributed Computing Industry Association) zaproponowała kolejny model biznesowy, wykorzystujący do komercyjnej dystrybucji plików muzycznych sieci peer-to-peer.

DCIA – organizacja wspierana przez posiadającą prawa do aplikacji Kazaa firmę Sharman Networks i jej sojusznika, firmę Altnet – stawia sobie za cel wypracowanie porozumienia pomiędzy wytwórniami płytowymi, dostawcami Internetu i właścicielami sieci peer-to-peer. Najnowszy pomysł DCIA to zachęcanie użytkowników P2P do odpłatnego udostępniania legalnych, zabezpieczonych plików z muzyką, a nie jak dotąd pirackich MP3. Muzyka ma być kodowana w technologii przygotowanej przez firmę Altnet, a za pobranie jednego utworu Internauci będą musieli płacić od 40 do 80 centów. Część tej kwoty trafi na konto „sprzedawców”, a więc osób, od których pliki zostały pobrane.

Pomysł jest o tyle rewolucyjny, że zamiast straszyć użytkowników sieci P2P pozwami sądowymi, zachęca branżę muzyczną do współpracy z Internautami. Według przedstawicieli organizacji, mogłoby to w ciągu najbliższych 4 lat spowodować wzrost wartości rynku muzycznego o 10%. Wydaje się jednak mało realne, aby wytwórnie płytowe podjęły próby komercjalizacji zdecentralizowanych sieci dystrybucji plików. Przedstawiciele RIAA jak dotąd nie skomentowali tego pomysłu.