„Osioł” wyprzedził Kazaa

Kazaa nie jest już najpopularniejszą aplikacją peer-to-peer. Teraz szefom wytwórni muzycznych i filmowych co noc powinien śnić się osioł – ulubionym programem internetowych piratów jest bowiem eDonkey.

Według firmy BayTSP, w sieciach FastTrack (obsługiwanych przez Kazaa i kilka pokrewnych aplikacji) we wrześniu każdego dnia pliki wymieniało ze sobą średnio 2,48 mln osób. Sieć Overnet, obsługiwana przez eDonkey, ma każdego dnia średnio 2,54 mln użytkowników. To „osioł” jest więc teraz „królem” P2P.

Ze statystyk wynika również, że wzrost liczby użytkowników sieci Overnet dokonuje się kosztem spadków Kazaa. Prawdopodobnie jest to efekt skierowania przez wytwórnie muzyczne pozwów przeciwko dużej grupie użytkowników programu Kazaa. Można się więc zastanawiać nad sensem i skutecznością takich działań, skoro „przestraszeni” użytkownicy nie rezygnują z piractwa, a jedynie zmieniają aplikację.

BayTSP rozpoczęło monitoring sieci wymiany pirackich plików 18 miesięcy temu. Firma sprzedaje swoje raporty przedstawicielom branży muzycznej i filmowej.

Źródło informacji: The Inquirer