Ostrzeżenie przed sprytniejszymi wirusami

Choć ochrona antywirusowa staje się coraz pewniejsza, to jednak twórcy szkodliwych robaków bynajmniej nie mają zamiaru składać broni, wręcz przeciwnie piszą coraz „mądrzejsze” wirusy.

Pierwszy wrześniowy raport dotyczący zagrożeń w internecie wskazuje, że nowe robaki są bardziej inteligentne i wykorzystują mniejszą ilość kodu, umożliwiającego wykonywanie ściśle określonych zadań pozwalających przejąć kontrolę nad komputerem.

Jak podaje firma Sophos, w ubiegłym miesiącu najpopularniejszym wirusem był Netsky P, czyli robak po raz pierwszy wykryty aż 19 miesięcy temu.

Z kolei różne odmiany wirusa Mytob stanowiły ponad połowę wszystkich wykrytych we wrześniu infekcji, a na liście 10 „najgorętszych” wirusów miesiąca robak ten okupuje aż 8 miejsc.

Specjalistów branży niepokoi czołowa pozycja wirusa Netsky, bowiem wskazuje ona na wciąż słabą świadomość zagrożenia wśród użytkowników komputerów oraz na niski poziom stosowanych przez nich zabezpieczeń.

Tak duży udział robaka – który sieje zniszczenie już od ponad 1,5 roku – w ogólnej liczbie wykrytych infekcji wskazuje, że duża część użytkowników nie podjęła żadnych działań, aby się przed nim zabezpieczyć, a tym samym stanowią „wylęgarnię” robaka, który potem atakuje komputery pozostałych internautów.

Prawdopodobnie ta sama grupa osób korzystających z sieci jest odpowiedzialna za ogromną liczbę programów typu spyware, które w minionym miesiącu szukały łupu w internecie, podała firma Fortinet.

Większość szkodliwych programów była rozsyłana drogą poczty elektronicznej z zainfekowanych serwerów.

Najpopularniejszą nacją wśród atakowanych byli mieszkańcy USA (blisko 30% zarejestrowanych ataków), a na drugim miejscu znaleźli się obywatele Korei Południowej.

Źródło: Vnunet