Phishing coraz bardziej skuteczny

Gwałtownie rosną straty spowodowane skutecznymi atakami phishingowymi.

Jak informuje Association for Payment Clearing Services (APAC), straty takie zwiększyły się w pierwszej połowie bieżącego roku aż o 55 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2005 cyberprzestępcy w Wielkiej Brytanii ukradli 36,25 miliona USD. W bieżącym roku było to już 56,25 miliona.

APAC ostrzega, że „miliony Brytyjczyków wciąż nie są świadomi zagrożeń”.

Okazuje się, że ponad połowa osób, które robią zakupy za pośrednictwem Sieci nigdy nie sprawdza, czy witryna, na której dokonują płatności jest zabezpieczona (czy http zmieniło się na https).

Pocieszający jest fakt, że straty rosną wolniej niż liczba transakcji. Ponadto okazuje się, że do większości przypadków defraudacji z użyciem kart płatniczych dochodzi, gdyż przestępcy zdobyli dane na ich temat poza Internetem.

Aż 25% mieszkańców Wielkiej Brytanii przyznaje, że ujawniło swój numer PIN osobie trzeciej.

Więcej niż jedna czwarta używa tego samego PIN-u dla wszystkich kart, a warto zauważyć, że przeciętny Brytyjczyk posiada cztery karty płatnicze.

Coraz częściej zdarza się również, że przestępcy są w stanie skopiować dane z paska magnetycznego i zdobyć numer PIN instalując miniaturowe kamery w pobliżu bankomatów.

Źródło: Arcabit