Pingwin w tarapatach?!

Zastój w branży komputerowej nie oszczędził również firm, których działalność związana jest z systemem operacyjnym Linux. O kłopotach finansowych informują Lineo oraz Ebiz Enterprises.

Lineo, firma pracująca nad zastosowaniem Linuksa w przystawkach multimedialnych typu set-top box i routerach sieciowych, zwalnia ponad połowę swoich pracowników. Pracę straci 60 osób, a kolejnych 100 w ramach restrukturyzacji przejdzie do innej firmy.

Ebiz, amerykańska firma zajmująca się produkcją sprzętu i oprogramowania, stoi na skraju bankructwa. Nastąpiły już pierwsze zwolnienia, jednak jeśli nie znajdą się nowe źródła finansowania, Ebiz najprawdopodobniej ogłosi upadłość. Również inne firmy związane z Linuksem walczą o przetrwanie. Już kilka z nich, które przygotowywało się w tym roku do wejścia na giełdę, zrezygnowało z emisji akcji. Przyczyn takiej sytuacji analitycy upatrują w fakcie, że największe firmy branży IT, takie jak IBM, włączyły się w ideę rozwoju oprogramowania open source. Mniejszym firmom trudno konkurować z gigantami.

autor: Piotr Kuźmiński