Podrobili stronę Allegro – zostali zatrzymani

Oficerowie z Sekcji Przestępstw Komputerowych PG KWP w Katowicach wspólnie z policjantami Sekcji PG KMP w Częstochowie, współpracując z ekspertami Działu Bezpieczeństwa firmy Allegro, namierzyli 23-letniego częstochowianina, który podszywał się pod zarejestrowanych uczestników internetowych aukcji.

Mężczyznę zatrzymano na gorącym uczynku, w jednej z kawiarenek internetowych w Częstochowie. Wczoraj zatrzymano także 29-letniego mieszkańca Częstochowy, który również uczestniczył w procederze.

Mechanizm działania sprawców polegał na stworzeniu strony internetowej łudząco podobnej do strony portalu aukcyjnego, za pomocą, której sprawcy uzyskiwali dane niezbędne do zalogowania się na konta uczestników aukcji. Dodatkowo, z pomocą 25-letniej mieszkanki Częstochowy, sprawcy założyli na jej nazwisko rachunek w jednym z banków, za co zrewanżowali się jej kwotą 100 zł.

Następnym krokiem podejrzanych – podszywających się pod sprzedających – były oferty sprzedaży na aukcji nieistniejących towarów, za które nabywcy przelewali należność na wcześniej założony rachunek. Policjanci wspólnie z pracownikami Allegro szacują, że w ten sposób podejrzani mogli oszukać około 100 osób z terenu całego kraju. Obecnie informacje te są dokładnie sprawdzane.

Obaj zatrzymani decyzją prokuratora objęci zostali dozorem policyjnym oraz poręczeniem majątkowym w kwotach 5000 i 1000 zł.

Źródło informacji: Wydział Komunikacji Społecznej KWP Katowice