Policja: kolejne zatrzymania

Dzisiejszego dnia, Kielecka policja dokonała zatrzymania dwóch studentów, zajmujących się produkcją pirackiego oprogramowania. Podczas przeszukiwań, w mieszkaniu jednego z zatrzymanych, policja zabezpieczyła 800 programów, pirackie kopie i profesjonalny sprzęt komputerowy.

Oprócz zabezpieczenia 800 programów, w skład który wchodzą: najnowszy system operacyjny Windows XP, programy graficzne, gry i filmy, policja zabezpieczyła również cztery profesjonalne komputery, sprzęt do przegrywania i około dwa tysięce płyt z kopiami programów, których wartość nie została jeszcze oszacowana.

Również celnicy na Dolnym Śląsku mają powody do dumy. Celnicy przejęli nielegalne oprogramowanie komputerowe o wartości ponad 500 tysięcy złotych. Zatrzymane oprogramowanie to 1500 pakietów systemu operacyjnego Windows. Policjanci prowadzący sprawę podkreślają, że sprzęt był bardzo dobrze podrobiony, zaznaczając, że w każdym pakiecie była licencja, dyskietka, płyta CD i co ciekawe ulotka reklamowa konkurencyjnej firmy.

Policji udało się zatrzymać czterech mieszkańców Wrocławia którzy są właścicielami znanych firm komputerowych mających siedziby w kilku większych miastach Dolnego Śląska. Według policji Polska jest kanałem przerzutowym, a oprogramowanie produkowane na wschodzie miało trafić do zachodnich państw Europy. Zdaniem prokuratury sprawa ma duży zasięg, niewykluczone są przeszukania renomowanych firm komputerowych na zachodzie Europy.