Politechnika Gdańska będzie mieć nowy linuxowy superkomputer

Optimus uruchomi w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej najmocniejszy w Polsce i jeden z 500 dysponujących największą mocą obliczeniową komputerów na świecie. Spółka twierdzi, że plasuje się on nawet w pierwszej 100. Odpowiednią umowę w tej sprawie podpisano we wtorek. Jej wartość wynosi 3,2 mln zł.

W ramach zawartej umowy Optimus dostarczy i zainstaluje wraz z oprogramowaniem klaster komputerowy w konfiguracji 256 procesorów Intel Itanium 2 o mocy obliczeniowej ok. 1 Tflop/s, pracującego pod systemem operacyjnym Linux.

Optimus podał, że instalacja wspomnianego klastra nastąpi we wrześniu. Uruchomienie superkomputera odbędzie się w październiku 2003 roku.

– Projekt ten jest rozwiązaniem najnowszej generacji, a w wyniku jego realizacji powstanie najszybsza maszyna obliczeniowa w Polsce, która jako jedyna z krajowych urządzeń znajdzie się na liście 500 najszybszych komputerów świata sytuując się jednocześnie w pierwszej 100 tego typu jednostek – głosi komunikat Optimusa.

Źródło: PB.pl

Więcej newsów o superkomputerach