Ponad 100 tys. wykrytych programów typu spyware

Według firmy Webroot liczba czyhających na internautów programów typu spyware przekracza już 100 tysięcy. Taką liczbę przekroczyła ilość sygnatur w bazie programu Webroot Spy Sweeper.

Programy spyware wykrywane są przy pomocy specjalnie opracowanego robota sieciowego. Ilość sygnatur programów typu spyware podwoiła się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku.

Do monitorowania szybko rozwijających się zagrożeń ze strony spyware, Webroot używa skanera Phileas, będącego pierwszym zautomatyzowanym systemem wykrywającym spyware w Internecie.

Phileas jest rodzajem robota sieciowego, który nieustannie przeszukuje zasoby World Wide Web w poszukiwaniu nowych programów spyware, ukrytych na stronach internetowych. Analizowany jest kod HTML, a podejrzane adresy URL archiwizowane są w czasie rzeczywistym.

Na podstawie zanalizowanego kodu laboratoria Webroot tworzą aktualizacje baz sygnatur dla programu Webroot Spy Sweeper.

W odróżnieniu od klasycznych wirusów, programy typu spyware tworzone są zwykle w celu osiągnięcia korzyści finansowych. W majowym raporcie eksperci Webroota na 2 miliony dolarów rocznie oszacowali zyski pochodzące z bazujących na spyware nielegalnych reklam pop-up, porwań strony startowej przeglądarki, przekierowań wyszukiwarek i przechwycania adresów DNS.

Licencję na program Webroot Spy Sweeper posiada obecnie na świecie ponad 6 milionów użytkowników. Odmiana korporacyjna programu Webroot Spy Sweeper Enterprise, sprzedawana od 2004 roku, pozwala na centralną instalację i zarządzanie programem w każdej wielkości firmie. Wersja Enterprise sprzedała się już na świecie w ilości ponad 2 milionów licencji.
Źródło: Informacja prasowa
Oprogramowanie typu Spyware coraz groźniejsze