Poufne dane na aukcji

Za 20 euro udało się pewnemu studentowi kupić twardy dysk zawierający poufne dane policji brandeburskiej. Znajdowały sie tam nazwiska policyjnych kontaktów, rozkazy i analizy taktyczne operacji policyjnych oraz dane dotyczące zakładników i porwań.

Student kupił dysk oczywiście nie wiedząc co się na nim znajduje.

Dane, które zawierał sprzedany dysk, były wcześniej przeznaczone jedynie dla szefostwa policji i funkcjonariuszy wywiadu, poinformował „Spiegel”.

Po wykryciu sprawy minister Jörg Schönbohm zarządził wszczęcie odpowiedniego dochodzenia w tej sprawie.

Wypadek z danym brandenburskiej policji nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem na świecie i na pewno nie jest ostatnim.

Minionego lata firma Pointsec przeprowadziła kilka kontrolowanych zakupów dysków, które mogły zawierać pufne informacje. Udało się np. kupić dysk zawierający kody dostępu do danych pewnej dużej grupy finansowej. Przedstawiciele Pointsec twierdzą, ze tego typu dyski można kupić na aukcjach za cenę kilku euro.

Peter Larsson, dyrektor generalny Pointsec podkreśla, ze dyski powinny być czyszczone profesjonalnym oprogramowaniem co najmniej osiem razy. W innym przypadku (np. po pojedynczym sformatowaniu) dane można względnie łatwo odzyskać. Najlepszym wyjściem byłoby po prostu fizyczne niszczenie nośników które zawierają delikatne informacje.

Źródło: Dziennik Internautów
Skandal: Dysk z danymi klientów banku Millenium na śmietniku!
The Register: Police hard drive sold on eBay