Programowanie w C++ :)

C++ ewulowało powolutku, ale stanowczo i osiągnęło miano jednego z najlepszych programów do programowania obiektowego. Ostatnio coraz więcej ludzi jest tym językiem zainteresowanych, ale jak tu zamienić interesowanie się w praktykę?

Cały problem polega w niechęci poszukiwania informacji, lekcji, tutoriali do tego języka. W pisując w wyszukiwarce „c++” znajduje on nam tyle tych stron, że z uśmiechem wybieramy piwo w lodówce zamiast bawienie się w klikanie i sprawdzanie co jest na stronce. Postaram się to trochę ułatwić podając kilka, kilkanaście linków do stron o tematyce C++. Część stron będzie po polsku ale znaczna część wymaga znajomości angielskiego.

Linki są posegregowane na dwa sposoby: język, rodzaj i zawartość strony. Jedno nie ma się ni jak do drugiego ponieważ, strony polskie nie są podzielone zawartością- za mało jest tych dobrych :(.

A więc rozpoczynamy… dość długą lekturę od języka angielskiego:

Zasoby, Informacje:
www.progsource.com – Znajdziesz tu listę narzędzi, kompilatorów, oprogramowania i książki na temat C++ i innych języków programowania.

webster.ucr.edu – Strona zasobów C i C++. Znajdziesz tutaj wieeele odnośników do stron (interesujących a nie ale sex.com 🙂 poświęconych C++

www.possibility.com – Strona zawiera ogromną ilość informacji o języku programowania C++ i duuużo linków do zasobów C++ w sieci.

Podręczniki:
info.desy.de – „Introduction to Object Oriented Programming Using C++” tytuł mówi sam za siebie 🙂 do tego kurs programowania przez net 🙂 czegoś takiego chyba nie było… nie, nie mówię tu o Internetowym Studiu Masażu Erotycznego 🙂

uu-gna.mit.edu:8001 – „Intorduction to Object Oriented Programming Using C++”, książka podzielona na dziesięć rozdziałów a każdy z nich zawiera ćwiczenia powtórzeniowe wraz z rozwiązaniami

www.icce.rug.nl – osoby, które programują w C mają szanse przejść na C++. Podręcznik zawarty tutaj jest właśnie dla tych osób.

www.zdu.com – strona zawiera kursy on-line poświęcone C++

library.advanced.org- Pascal to przeszłość, choć wciąż go używają. Ale trzeba przejść na jakiś język z większymi możliwościami… to właśnie kurs dla tych co z Pascala migrują do C++.

hyperion.advanced.org – Podręcznik dla zaawansowanych jak i początkujących programistów C++

FAQs:
www.cis.ohio-state.edu – strona zawiera najpopularniejsze i najlepsze FAQ’i C++ i/lub linki do nich.

www.cerfnet.com – Zawiera mnóstwo FAQ’ów oraz informacji dotyczących C++. Czasami w odp. w FAQ’u można znaleźć przykład kodu.

Kompilatory:
Ci, którzy pracują na unixo-pochodnych systemach to vi 🙂 dla maniaków okienek jest kilka Borland C++, Borland C++ Bulider, Visual Studio C++, oraz Notatnik a do niego kompilator Borland C++ 5.5. Oczywiście to nie wszystkie jest ich jeszcze kilka ale te pod win są chyba najlepsze… niestety nie mam adresu skąd można je ściągnąć oprócz 5.5, który jest darmowy i dostępny pod www.borland.pl i www.borland.com. Resztę można było znaleźć na CD Chipa i PC World Komputer, ale których numerów to nie mam zielonego pojęcia. Sprawdźcie w ich bazie danych dostępnej na CD. (to samo tyczy się linków polskich)

No dobra… tyle chyba starczy… a zapomniał bym. Zapraszam na stronkę www.deitel.org można stamtąd ściągnąć kilka przykładowych rozdziałów chyba z najlepszej książki do C++: How to Program. Gdyby jakiś z linków zagranicznych nie działał to dajcie mi znać na maila 🙂

A teraz trochę polskich zasobów C++:

Strony o tematyce C++:
Kurs C++ – Kurs C++. Kiepski, ale zawsze jakiś 🙂

come.to/iktorn – Jak na razie dwie krótkie lekcje… miejmy nadzieję, że się to zmieni.

Kurs C++ – Kurs C++. 48 lekcji… dla każdego! Po przeczytaniu całości nie ma szans aby osoba nie umiała programować w C++. W prawie każdym rozdziale są ćwiczenia sprawdzające.

Programowanie – Strona ogólnie o programowaniu. Możliwość ściągnięcia źródła Quake I 🙂 Kilka lekcji- nie wiem nie czytałem ich.

Kurs C++ – Kurs programowania w C++ dla DOSa, Windows’a o Linuxa. Ciekawe i nawet dobre 🙂

BinBoy – Kursy, informacje, kompilatory… najlepsza polska strona poświęcona programowaniu!

Na koniec chciałbym coś dodać od siebie na temat kilku (bo wszystkich w rękach nie miałem- tylko 3) książek o tematyce C++ oraz jednym magazynie.

Arkana: C++ Programowanie – Książka jakich mało, dla początkujących, średnio-zaawansowanych oraz zaawansowanych programistów C++. Książka podzielona jest na rozdziały, które powoli ale skutecznie wprowadzają programistę w świat programowania obiektowego za pomocą C++. Każdy rozdział kończy się przypomnieniem najważniejszych informacji zawartych w nim oraz ćwiczeniami powtórzeniowymi i sprawdzającymi- niestety brak jest odp. do ćwiczeń sprawdzających:( Książka, a raczej Biblia bo ma aż 1050 stron jest moim zdaniem najlepszą książką w sprzedaży! Jest to tłumaczenie jednej z najlepszych książek o C++ na świecie C++ How to Program 2nd Edition. Źródła programów omawianych przez autorów można znaleźć na www.deitel.org 🙂

Poznaj C++ w 24 godziny: Czyta się ją łatwo i szybko, ma to dobre i złe strony- szybko się zapomina. Brak jest w niej ćwiczeń powtórzeniowych a przykłady podane w książce moim zdaniem nie oddają rozwiązania danego problemu. Nie spotkałem się tam z możliwością (w przykładach) podania danych, raczej wszystkie dane są odrazy inicjowane… co wpływa na ograniczenie naszej wyobraźni w tworzeniu własnego programu. Uważam go za średniego rodzaju podręcznik

C++ dla OPORNYCH: Jeżeli nie maiłeś doczynienia z programowaniem w C wcześniej lub w jakimkolwiek innym języku to nie czytaj go. Jak oglądałem ten podręcznik i go trochę czytałem dotarło do mnie, że chcą oni początkującym nawalić w głowie wszelakich informacji po to aby następnie nasz biedny mózg musiał siedzieć trzy razy dłużej niż czytał rozdział aby sobie wszystko poukładać… tzn. nie trzy razy dłużej bo to by trwało coś około godzina ale uważam, że trzy godziny całkowicie starczą. Nie polecam!

Jak będzie taka możliwość to w przyszłym dziale C/C++ na hacking.pl znajdziecie wszystkie te linki plus postaram się dodać kilka nowych (jak nie kilkanaście). Kończę już bo i tak jak na pojedynczy „News” jest to trochę długie 🙂