Promocja legalnych plików MP3!

21 marca wytwórnie płytowe bezpłatnie udostępnią mieszkańcom Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch pliki z utworami muzycznymi. Akcja promocyjna Digital Download Day Europe ma nakłonić Europejczyków do korzystania z legalnych metod pozyskiwania utworów muzycznych z Internetu.

W ramach kampanii jednego dnia w roku mieszkańcy wymienionych państw będą mogli bezpłatnie pobrać z Internetu utwory muzyczne o wartości 5 euro. Bezpłatne pliki będą dostępne na stronach HMV, Tiscali, AlaPage, Ministry of Sound, MSN, Freeserve, dotmusic oraz Wanadoo. Wśród udostępnianych utworów znajdą się pozycje z katalogu największych kompanii muzycznych (Warner, EMI, Universal, BMG), jak również wytwórni niezależnych. Będzie można wybierać spośród 150 tys. utworów, z czego jedną trzecią będzie można skopiować na płytę CD.

Próbną akcję darmowego udostępniania utworów muzycznych przeprowadzono w październiku w Wielkiej Brytanii. Według organizatorów, próba zakończyła się sukcesem – darmowe pliki pobrały setki tysięcy Internautów.

Nielegalne sieci peer-to-peer, w których Internauci bezpłatnie wymieniają się plikami, stały się prawdziwą zmorą przemysłu muzycznego. Szacuje się, że w Europie korzysta z nich około 4,5 mln ludzi, co negatywnie odbija się na wynikach sprzedaży płyt.