Protokół Sitemaps usprawni systemy wyszukiwania

Firmy Google, Yahoo! i Microsoft wprowadziły obsługę protokołu Sitemaps 0.90, która usprawni przeszukiwanie stron WWW przez wyszukiwarki. Jest to pierwsze wspólne przedsięwzięcie tych firm.

Sitemaps 0.90 to darmowy i prosty sposób zgłaszania stron do wyszukiwarek, który zapewnia bardziej wszechstronne i efektywne indeksowanie, a tym samym lepsze pozycjonowanie witryn. Użytkownikom Internetu protokół Sitemaps gwarantuje lepszej jakości i bardziej aktualne wyniki wyszukiwania.

Inicjatywa Sitemaps, początkowo prowadzona przez firmy Yahoo! i Google, opiera się na standardzie Sitemaps 0.84 opublikowanym przez Google w czerwcu 2005 r., który został przyjęty przez wyszukiwarki Yahoo! i Microsoft jako wspólny protokół usprawniający działanie mechanizmów przeszukiwania.

Google, Yahoo! i Microsoft zamierzają współpracować nad rozwojem protokołu Sitemaps oraz publikować nowe wersje na wspólnie prowadzonej stronie www.sitemaps.org.

Jak działa protokół Sitemaps

Sitemap to plik XML umieszczony na serwerze WWW, który pełni funkcję wskaźnika kierującego wyszukiwarki na konkretne strony.

Jest to prosty sposób usprawnienia przeszukiwania stron przez mechanizmy indeksujące.

Administratorzy serwisów WWW mogą w wygodny sposób katalogować odsyłacze URL swoich stron wraz z opcjonalnymi metadanymi, np. informacją o dacie ostatniej aktualizacji strony.

Dzięki temu usprawniają sposób przeszukiwania witryny przez mechanizm indeksujący.

Technologia Sitemap rozszerza bieżący model przeszukiwania stron WWW, pozwalając webmasterom katalogować strony w celu lepszego zrozumienia ich struktury, informować wyszukiwarki o zmianach lub nowych podstronach, a także wskazywać niezmienione strony, aby uniknąć niepotrzebnego przeszukiwania, zwiększyć jego wydajność i oszczędzić przepustowość łączy.

Webmasterzy mogą teraz zgłaszać treść swoich stron do wyszukiwarek w spójny sposób. Każdy webmaster może zgłosić plik Sitemap do wyszukiwarki obsługującej ten protokół.

Wykorzystywany przez Google protokół Sitemaps został powszechnie przyjęty przez wiele serwisów internetowych, m.in. te należące do fundacji Wikimedia Foundation oraz np. przez New York Times.

Każda firma, która zarządza dynamiczną treścią i publikuje wiele stron, może odnieść korzyści związane z użyciem protokołu Sitemaps.

Jeśli na przykład firma korzysta z systemu zarządzania treścią (CMS) do publikowania treści na stronach – np. cen, dostępności produktów czy ofert promocyjnych – a jej serwis zawiera tysiące adresów URL, to umieszczając plik Sitemap na serwerach WWW ułatwia ona mechanizmom indeksującym wyszukiwarek szybsze wykrycie dostępnych stron oraz ostatnio wprowadzonych zmian.

Dzięki wykorzystaniu tej technologii nowe łącza są szybciej dostępne dla użytkowników, ponieważ mechanizmy przeszukiwania w wyszukiwarkach są wcześniej informowane o ich istnieniu.

Wyszukiwarki indeksują więcej stron i szybciej odkrywają nowe treści, co wpływa na zwiększenie ruchu na stronie i zwiększa efektywność działań marketingowych w wyszukiwarkach.

Firmy, które chcą sprostać wymaganiom użytkowników przy utrzymaniu niskich kosztów, mogą skorzystać z protokołu Sitemaps, aby bardziej efektywnie wykorzystywać przepustowość stron internetowych.

Technologia Sitemaps pomaga wyszukiwać najnowsze treści na stronach firm efektywnie, przez co pozwala uniknąć ponownych odwiedzin na niezmienionych podstronach, a także wskazuje nowe informacje na stronie i szybko kieruje tam mechanizmy przeszukiwania.

„Na konferencjach branżowych administratorzy serwisów internetowych pytali o otwarte standardy, takie jak Sitemap” – powiedział Danny Sullivan, redaktor naczelny serwisu Search Engine Watch.

„Jest to bardzo ważny krok w branży i odnosi się w bardzo wygodny sposób do faktycznych potrzeb webmasterów. Jestem przekonany, że dzięki niemu branża będzie bardziej efektywnie współpracować nad tworzeniem wspólnych standardów, także tych opartych na pliku robots.txt, zawierającym informacje dla mechanizmów indeksujących wyszukiwarek”.

„Informacja o branżowej współpracy nad protokołem Sitemaps to ważny punkt zwrotny dla nas wszystkich. Pomoże zarówno administratorom, jak i wyszukiwarkom dostarczać użytkownikom bardziej stosowne informacje w krótszym czasie.”

Protokół Sitemaps jest odpowiedzią na wymagania związane z dynamicznym rozwojem Internetu. Umożliwia lepszą komunikację administratorów z wyszukiwarkami, gwarantując sprawniejsze indeksowanie i lepsze wyniki” – powiedział Narayanan Shivahumar pełniący w firmie Google funkcję Distinguished Enterpreneur.

„Nasze początkowe prace dostarczyły administratorom serwisów WWW użyteczne informacje na temat ich stron, zaś informacje, które otrzymaliśmy w zamian, zwiększyły jakość wyszukiwania przez Google”.

„Wprowadzenie protokołu Sitemaps umożliwia wykorzystanie pojedynczego, prostego sposobu udostępnienia wyszukiwarkom informacji o treści oraz metadanych” – dodał Tim Mayer, dyrektor działu zarządzania produktami w firmie Yahoo! Search.

Protokół Sitemaps pozwala administratorom ujawnić treść, która jest zazwyczaj trudna do wyszukania, a dzięki temu udostępnić bardziej wszechstronne wyniki użytkownikom wyszukiwarek”.

„Jakość indeksu strony wynika z jakości źródeł. Twórcy Windows Live Serach są zadowoleni ze współpracy z Google i Yahoo! nad protokołem Sitemaps, nie tylko ze względu na możliwość pomocy administratorom serwisów, ale także ze względu na gwarancję dostarczenia lepszych wyników użytkownikom, aby mogli szybciej znaleźć to, czego szukają” – powiedział Ken Moss, dyrektor projektu Windows Live Serach w firmie Microsoft.

Protokół będzie dostępny na stronie sitemaps.org, a firmy planują hostowanie projektu przez Yahoo! Small Business. Każdy właściciel strony internetowej może utworzyć i umieścić na stronie plik XML Sitemap i zgłosić adres URL pliku do obsługujących tę technologię wyszukiwarek.

Źródło: informacja prasowa
www.sitemaps.org