Robaki internetowe atakują komputery

Wczorajszego dnia na konferencji SECURE 2003 poruszono temat o metodach zabezpieczeń systemów teleinformatycznych, sposobach ostrzegania przed atakami wirusów i robaków internetowych. Temat został poruszony ze względu na to iż bardzo szybko rośnie liczba ataków robaków internetowych na sieci komputerowe.

Jak wiadomo robaki są złośliwymi programami atakującymi komputery działające w sieci, np. internetowej. W swoim działaniu wykorzystują błędy systemowe. Robaki włamują się do niedostatecznie zabezpieczonych komputerów i kopiują się na zaatakowanych dyskach. Mogą m.in. spowodować kasowanie danych na dyskach, kraść numery kart kredytowych, podmieniać zawartość stron WWW, powodować samoczynne wyłączanie się komputerów. Programy te powodują także przeciążenie sieci komputerowych. Mogą również używać przejętych komputerów do przesyłania tzw. spamu – dużej ilości reklam rozpowszechnianych drogą elektroniczną.

Według uczestniczącego w konferencji Sławomira Górniaka z CERT Polska, straty poniesione na skutek rozprzestrzeniania się robaków szacowane są na miliardy dolarów.

Jedynym sposobem skutecznie zapobiegającym rozprzestrzenianiu się robaków sieciowych jest wprowadzanie poprawek do systemów od razu po ogłoszeniu odpowiedniej informacji, np. przez producenta oprogramowania”- uważa Sławomir Górniak z CERT Polska.

Pierwszy robak internetowy – Internet Worm – pojawił się w listopadzie 1988 roku. Zaraził on około 10 proc. z 60 tys. komputerów podłączonych w tym czasie do Internetu. Atak ten zasygnalizował po raz pierwszy użytkownikom, że Internet nie jest bezpieczną siecią.

Ostatni duży atak, w lipcu 2003 roku, spowodował Blaster, który w ciągu 10 minut zainfekował 90 proc. komputerów działających w ogólnoświatowej sieci internetowej WWW. Jego kolejne mutacje pojawiały się do września tego roku.

Konferencję zorganizowały Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK i działający w jej ramach zespół CERT Polska. Patronat nad nią objął minister nauki i informatyzacji, Michał Kleiber. Wzięło w niej udział około 150 przedstawicieli administracji publicznej, firm komputerowych i telekomunikacyjnych oraz ośrodków akademickich.

„Staramy się pokazywać coś nowego – aktualne trendy i rzeczywiste problemy, a nie powtarzać rzeczy o których była mowa kilka lat temu. Dlatego w czasie konferencji pojawił się m.in. problem spamu i poczty elektronicznej, tematy związane z prawodawstwem komputerowym i systemem ARAKIS – projektem dotyczącym budowy systemu wczesnego ostrzegania” – powiedział PAP Mirosław Maj z CERT Polska.

Źródło: PAP