Satelitarny Internet via TPSA?

Portal onet.pl progrozuje, ze juz wkrotce bedziemu mogli cieszyc sie znacznie szybszym dostepem do internetu, dzieki innowacyjnemu (?) rozwiazaniu TPSA.

Centrum Usług Satelitarnych Telekomunikacji Polskiej SA w Psarach koło Kielc i Radomska Wytwórnia Telefonów SA zaoferują usługę powszechnego, bezprzewodowego dostępu do Internetu z niemal dowolnego miejsca w Polsce.

„Za dwa miesiące znane będą wyniki analizy technicznej oraz ekonomicznej przygotowywanej oferty” – powiedział dyrektor centrum TP SAT, Wiesław Dzierżak, podczas spotkania z sejmową Komisją Infrastruktury, która we wtorek obradowała w Psarach.

Bezprzewodowy dostęp do światowych zasobów internetowych ma być realizowany przez połączenie możliwości stacjonarnego komórkowego urządzenia abonenckiego z szerokopasmową platformą satelitarną, która powstanie na bazie należących do TP SA (istniejących od lat lub nowo zaimplementowanych) systemów satelitarnych, zlokalizowanych w Psarach koło Kielc.

Zestaw użytkownika będzie się składał z anteny satelitarnej, kabla, specjalizowanej karty komputerowej instalowanej na szynę PCI lub zewnętrznego adaptera instalowanego na złącze USB dostępny dla Windows 98/Me/2000) oraz oprogramowania w polskiej wersji językowej, pracującego w środowisku Windows 9x/Me/2000.

Gdziekolwiek zostanie zamontowana antena, potrzebny będzie otwarty widok w poziomie, w kierunku południowo-zachodnim. Do poprawnego ustawienia anteny posłuży odpowiednia aplikacja oprogramowania, sygnalizująca w formie graficznej i dźwiękowej stan dostrojenia zestawu – wyjaśniają informatycy z TP SA.

Ich zdaniem, można będzie w każdej chwili określić, z jakiego transferu chcemy korzystać – od 128 kbit/s do 8* Mbit/s. Dzięki temu osiągalny będzie transfer nawet 125-krotnie lepszy niż przez jeden kanał ISDN i do 250 razy lepszy niż przez modem analogowy.

Nawet jeśli nie będziemy korzystać w danej chwili z dostępu do internetu przez modem lub inną drogę naziemną, możemy otrzymywać wybrane informacje automatycznie przesyłane do naszego komputera (strony WWW, e-mail, wiadomości grup dyskusyjnych) – zapewniają innowatorzy z TP SA.

TP SAT eksploatuje 15 stacji satelitarnych w ramach systemów łączności o zasięgu globalnym: Inmarsat (10 stacji), Intelsat i Intersputnik oraz mającą regionalny zasięg stację Eutelsat, a także stacją centralną systemu Vsat.