SecureFit – nowy pakiet usług Siemensa

Dział usług informatycznych Siemens Business Services, oferuje pakiet nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Pakiet o nazwie SecureFit jest przeznaczony do obsługi komputerów PC, serwerów i sieci komputerowych działających pod kontrolą systemów operacyjnych firmy Microsoft.

Dotychczasowe wersje oprogramowania miały jedynie możliwość wykrywania technicznych nieprawidłowości. Natomiast SecureFit nie tylko rozpoznaje, ale również automatycznie likwiduje wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa, znacznie zmniejszając przestoje infrastruktury IT. W ramach pełnego pakietu SecureFit, Siemens Business Services oferuje usługi konsultingowe, wdrożeniowe, okresową aktualizację, serwis i szkolenia oraz instalację produktu Local Scanner realizującego funkcje naprawy.

Szybki postęp w dziedzinie technologii informatycznych powoduje, że coraz trudniejsza jest efektywna ochrona przed atakami w instalacjach IT. Dlatego SBS może pochwalić się, że Local Scanner stanowiący część pakietu SecureFit udowodnił już swoją wartość. W ciągu jednego dnia, skaner został zastosowany do powstrzymania robaka o nazwie „Codered” rozprzestrzeniającego się w oddziałach grupy Siemens na całym świecie. Zainfekowany portal intranetowy został natychmiast wyłączony i w ciągu kilku godzin znowu podjął bezpieczną pracę.

W jaki sposób działa SecureFit? Przede wszystkim, specjaliści Siemens Business Services współpracując z klientem określają wewnętrzne zasady ochrony IS (Information Security), jakie mają obowiązywać w firmie, przykładając szczególną uwagę do specyficznych wymagań klienta. Analizowany jest aktualny stan systemów pod kątem wyeliminowania, ręcznie lub automatycznie, słabych punktów. Następnie dane są przekazywane do modułu Local Scanner, który od tej chwili zaczyna prowadzić niezależny proces diagnozowania i usuwania nieprawidłowości np. zachęcając do zmiany haseł na trudniejsze do wykrycia. Jeśli trzeba, istnieje również możliwość automatycznego reagowania na takie sytuacje jak w przypadku „Codered”, gdzie nastąpiła natychmiastowa blokada dostępu do intranetu. Local Scanner sporządza okresowe raporty dotyczące diagnozy słabych punktów w systemie bezpieczeństwa. Ponadto, stała aktualizacja programu Local Scanner, realizowana przez Siemens Business Services na podstawie numeru wersji lub okresowo poprzez internet, gwarantuje, że system monitorowania jest zawsze aktualny. Bezpieczne funkcjonowanie systemu jest wspierane przez centrum pomocy i szkolenia prowadzone dla administratorów i użytkowników.

Kolejną usługą oferowaną przez Siemens Business Services jest „zarządzanie w sytuacjach podejrzanych”. Usługa umożliwia monitorowanie i natychmiastowe śledzenie, każdego nieprawidłowego zachowania, które nie zostało ujęte w zasadach ochrony IS, a następnie podjęcie działań zabezpieczających.

Oprogramowanie i usługi SecureFit mogą być stosowane na wszystkich systemach działających pod kontrolą systemów operacyjnych Windows NT, Windows 2000 i Windows XP oraz systemów sieciowych Apache i Microsoft Internet Information Server.