Sejm zniszczy darmową pocztę elektroniczną?

W parlamencie powstaje nowe prawo telekomunikacyjne, które według posłów, tłumacząc się zaleceniami UE, wprowadzili przepisy, uniemożliwiające zakładanie przez Internet darmowych kont pocztowych przyczyniając się tym samym do zniszczenia darmowej poczty elektronicznej w Polsce.

Problem w tym, że proponowane przez posłów rozwiązania są o wiele bardziej restrykcyjne od obowiązujących w UE: „Spowodują to, że każdy użytkownik, który będzie chciał sobie założyć darmową skrzynkę pocztową, będzie musiał przedstawić swój dowód osobisty” – mówi Tomasz Jażdżyński, prezes portalu Interia.pl.

W praktyce oznacza to, że nie będzie można założyć konta przez Internet – trzeba będzie z dowodem osobistym pofatygować się do siedziby portalu, w którym chcemy założyć darmową skrzynkę.

Problem dotyczy wszystkich polskich firm oferujących takie usługi. Ich właściciele obawiają się, że użytkownicy darmowej poczty elektronicznej wybiorą prostszy sposób – przeniosą się do zagranicznych serwisów, których polskie obostrzenia nie będą obowiązywać. Co na to posłowie? Posłowie nie przejmują się, twierdząc, że nie ma takiego zagrożenia.

„Jestem zaskoczony sugerowaniem tego typu rozwiązań” – mówi poseł Janusz Piechociński z PSL, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, która pracuje nad ustawą. Wygląda na to, że poseł nie wie, nad czym pracuje jego komisja.

Profesor Stanisław Piątek potwierdza te informacje. „To jest kwestia, która nie była związana z portalami internetowymi, a głównie dotyczy operatorów sieci ruchomych, komórkowych. Teraz w zakres tej regulacji dostają się również operatorzy portali internetowych. Kilka z nich skierowało do marszałka Sejmu oficjalny protest w tej sprawie” – dodaje Stanisław Piątek.

Źródło informacji: RMF FM, Interia.pl