Siemens współpracuje z AGH

Od wielu lat Siemens prowadzi szeroko zakrojoną działalność na polu wspierania polskiej nauki i edukacji. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica jest już kolejną prestiżową polską uczelnią, obok Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którą firma Siemens podpisała umowę o współpracy.

Jednym z celów współdziałania ze środowiskami naukowymi jest potrzeba tworzenia kompetentnej i dobrze wyszkolonej przyszłej kadry Siemensa, potrafiącej wykorzystać nowoczesne technologie do tworzenia zaawansowanych i innowacyjnych rozwiązań.

11 lutego 2003 roku firma Siemens i AGH zawarły porozumienie o kooperacji. Ze strony Siemens Building Technologies Sp. z o.o. umowa została podpisana przez Janusza Zieniewicza, prezesa zarządu SBT, branżę Automation and Drives Siemens Sp. z o.o. reprezentował Piotr Jaworski.

Obie strony wyraziły wolę nawiązania bezpośredniej współpracy w celu prowadzenia prac naukowo – badawczych. Celem tej współpracy jest udział w unowocześnianiu procesu dydaktycznego i programów kształcenia studentów oraz bazy aparaturowej AHG. Wszystko z myślą o lepszym wykształceniu polskich inżynierów, którym Siemens chce przedstawiać najlepsze rozwiązania oferowane obecnie na rynku. Realizacja umowy przybliży przyszłym menedżerom markę Siemensa i to, co się za nią kryje.

Jedną z dodatkowych korzyści wynikających ze współpracy jest możliwość wykorzystania potencjału naukowego AGH do realizacji zadań będących w obszarze działalności Siemensa – przede wszystkim z dziedziny elektrotechniki i energetyki, elektroniki, telekomunikacji i informatyki, automatyki, transportu szynowego, a także z zakresu zaawansowanych technologii inżynierii środowiska, budowy maszyn i inżynierii materiałowej.

Uroczystości podpisania umowy towarzyszyło seminarium poświęcone prezentacji firmy Siemens zorganizowane pod patronatem prorektora AGH ds. nauki, prof. dr hab. inż. Janusza Kowala. Rozwiązania w zakresie automatyzacji procesów techniki napędowej i aparatury kontrolno-pomiarowej prezentował Piotr Jaworski z branży A&D. Przedstawiciele SBT zapoznali uczestników z systemami technicznej ochrony obiektów, a także rozwiązaniami dotyczącymi zintegrowanych systemów zarządzania instalacjami technicznymi budynków. Systemy bezpieczeństwa zostały omówione przez Dominika Adamskiego, a systemy automatyki budynkowej przedstawił dyrektor Jarosław Białecki.