Skradzione laptopy

Komputery przenośne są jednym z najpopularniejszych sprzętów, kradzionych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Według niektórych źródeł ginie tam rocznie około 300 tysięcy tych urządzeń (przede wszystkim na lotniskach, w hotelach oraz co najdziwniejsze w biurach).

By przeciwdziałać kradzieżom, użytkownikom radzi się transport maszyn w nieoznaczonych teczkach czy instalowanie alarmów.
Jest też inne rozwiązanie. Można bowiem zainstalować na komputerze oprogramowanie Computrace, produkowane przez firmę Absolute Software. Od czasu kiedy jego pierwsza wersja pojawiła się w 1997 roku, sprzedanych zostało około 100 tysięcy licencji (większość dla odbiorców korporacyjnych) i obecnie program ten zainstalowany jest na wielu setkach tysięcy komputerów przenośnych.

Program po zainstalowaniu na dysku twardym zmusza komputer wyposażony w modem do wykonywania codziennych lub cotygodniowych połączeń z centrum monitoringu, prowadzonym przez firmę. Modem, według zapewnień programistów, wykonuje tak zwane „ciche połączenie”, które jest praktycznie niezauważalne dla użytkownika jak i złodzieja. Oprogramowanie zainstalowane jest w ukrytym katalogu, który jak mówią przedstawiciele Absolute Software, nawet po odnalezieniu jest trudny do skasowania. W przypadku kradzieży i połączenia z centrum monitoringu, o dokładnej lokalizacji maszyny informowana jest policja. Wykrywalność skradzionych komputerów z zainstalowanym programem Computrace sięga według firmy 95%.