Skype także komórkowo

Firma Skype zawarła porozumienie z operatorem telefonii komórkowej – niemieckim E-Plus – na mocy którego możliwe stanie się zintegrowanie technologii VoIP z standardowymi usługami sieci komórkowych.

Zgodnie z porozumieniem E-Plus, trzeci największy operator komórkowy naszych sąsiadów, będzie udostępniał usługę Skype jako jeden z elementów pakietu 3G. Dzięki temu 2,8 mln Niemców korzystających ze Skype uzyska dostęp do 9,8 mln abonentów E-Plus.

„E-Plus jest pierwszym operatorem telefonii komórkowej, który nawiązał współpracę ze Skype, co oznacza że został zrobiony pierwszy krok w kierunku realizacji naszej wizji uczynienia usługi Skype dostępnej w dowolnej sieci telekomunikacyjnej, w tym także 3G” – powiedział Niklas Zennström, szef wykonawczy i współzałożyciel Skype. Zennström dodał także, że firma szuka również innych operatorów chętnych do podjęcia podobnej współpracy.

Specjaliści oceniają pozytywnie nową inicjatywę Skype. Andy Buss, analityk firmy Canalys, powiedział: „Dla Skype kluczową sprawa jest uzyskanie maksymalnej liczby użytkowników, tak więc to dobry sposób na przyciągniecie ludzi, którzy nie posiadają komputera”.

Nieco gorzej sprawa wygląda od strony operatorów komórkowych, bowiem Skype może przyczynić się do skrócenia czasu rozmów, jakie będą wykonywać abonenci sieci komórkowej. Kluczową sprawą będzie wiec sposób, w jaki firmy będą się dzielić dochodami.

Źródło: Vnunet