Sober zaatakuje 5 stycznia?

Jak podaje firma iDefense, 5 stycznia można się spodziewać nowego ataku wirusa komputerowego Sober. Prawdopodobny atak robaka zbiegnie się z 87 rocznicą założenia przez Antona Drexlera Niemieckiej Partii robotniczej DAP (Deutsche Arbeiterpartei), przemianowanej później na NSDAP.

Informacja o planowanym ataku pochodzi z odszyfrowanego fragmentu kody ostatniego szczepu wirusa Sober, który zdominował listopadowy ranking najaktywniejszych robaków. Jak podaje iDefense „Sober z 22 listopada jest zaprojektowany w ten sposób, aby 5 stycznia 2006r. pobrać z internetu dodatkowy nieznany fragment kodu”.

Jak podaje firma Sophos, w minionym miesiącu Sober był wykrywany w co 13 wysyłanym mailu oraz stanowił aż 42,9% wszystkich wychwyconych przez tą firmę wirusów. Najnowszy szczep wirusa był rozsyłany jako załącznik do wiadomości zredagowanej w języku angielskim lub niemieckim i pochodzącej rzekomo z jednostki policyjnej, która informowała adresata, że toczy się przeciwko niemu śledztwo w sprawie odwiedzania nielegalnych stron internetowych.

Po otwarciu i uruchomieniu załącznika robak skanuje dysk twardy użytkownika i wyszukuje na nim dane dotyczące adresów pocztowych, na które próbuje rozesłać swoją kopię. Ponadto Sober próbuje zablokować działanie oprogramowania antywirusowego.

Źródło: The Register