Spycar przetestuje antispyware

Wraz z coraz liczniejszym przypadkami instalacji niechcianego oprogramowania szpiegowskiego pojawia się coraz więcej narzędzi służących do walki z nim.

Jak twierdzi wielu badaczy, część z tych narzędzi bazuje wyłącznie na sygnaturach nie spełniając swego zadania gdy na komputerze pojawia się nieznany szkodnik, dając za razem fałszywą gwarancję bezpieczeństwa.

Z tego względu powstał projekt stworzenia uniwersalnego testu, który sprawdzi efektywność produktów typu antispyware. Wzięli się za niego Tom Liston i Ed Skoudis – konsultanci do sprawach zabezpieczeń systemów informatycznych.

Test o nazwie Spycar ma składać się z 25 małych, niegroźnych programów, które naśladować mają zachowania oprogramowania szpiegowskiego. Prawidłowym działaniem narzędzi antispyware powinno być wykrycie potencjalnego zagrożenia i zablokowanie ich działania.

Test ma być gotowy w maju do bezpłatnego użycia, a jego nazwa nawiązuje do nazwy europejskiego instytutu EICAR firmującego podobny test programów antywirusowych.

Źródło: Spyware Removal News / Jama Mastaha