Sun DTrace niedługo dostępny dla FreeBSD

Sun’s Dynamic Tracing (DTrace) jest jednym z najczęściej używanych i najbardziej lubianych dodatków w systemie Solaris 10. Zapewnia on analizy i debuggowanie idealne dla rozwiązań serwerowych (zaawansowane dostrajanie systemu).

DTrace jest właśnie przenoszone na FreeBSD przez Devon’a O’Dell, dewelopera FreeBSD oraz pracownika firmy OffMyServer (firma sprzedająca serwery pracujące pod kontrolą BSD/Linux).

DTrace zostało wydane pod licencją CDDL (Community Development and Distribution License) i chociaż różni się ona od słynnej GNU Public License, to jednak wciąż pozostaje w zgodzie z licencjami używanymi w systemie FreeBSD.

Zamierzenie jest proste – wszystkie skrypty i aplikacje, które zawiera lub z których korzysta DTrace w swoim macierzystym systemie Solaris, mają działać w systemie FreeBSD bez żadnych zmian.

FreeBSD posiada już od dawna funkcję ktrace, której działanie jest podobne do DTrace, jednak ktrace ma o wiele mniejszy zasięg działania.

Narzędzia te są często używane m. in. do wykrywania błędów w konfiguracjach określonych usług, dzięki czemu wiadomo np. dlaczego dany plik konfiguracyjny nie działa jak należy.

O’Dell pracuje póki co sam, ale ma pełne poparcie i pomoc ze strony deweloperów Solarisa oraz DTrace, dzięki czemu mamy pewność, iż DTrace będzie spisywał się wyśmienicie w systemie FreeBSD.

Przypomnijmy, iż DTrace to pierwsza uwolniona część kodu źródłowego systemu operacyjnego Solaris – 15 styczeń br. Natomiast kod całego systemu operacyjnego został opublikowany 14 czerwca br. w oparciu o nową licencję CDDL.
Źródło: ZDNet Australia
Nowa bezprzewodowa strategia dla FreeBSD 6.0
Luka w jądrze FreeBSD
Solaris jak dobry ser