Sun strzeże integralności

Sun Microsystems i Symantec przedstawiły system wykrywający próby włamania do sieci komputerowych, będący połączeniem serwera LX50 Suna i oprogramowania ManHunt Symanteca.

System nazwany iForce Intrusion Detection Appliance będzie niestety dostępny tylko w USA i to wyłącznie dla użytkowników systemu operacyjnego Solaris x86. Nowe rozwiązanie ma być dostępne już od końca kwietnia. iForce zapewni prace z maksymalną przepustowością 2 Gbps. Cena wersji 200 Mbps wyniesie 21 995 USD, zaś koszt zestawu oferującego przepustowość 2 Gbps na pewno przekroczy 100 tys. USD. System wykorzystuje zróżnicowane metody wykrywania intruzów i jest zdolny do wykonywania wielu czynności policyjnych w czasie rzeczywistym.

Inicjatywa Suna ma na celu zwiększenie popularności procesorów SPARC. Jak szacuje Symantec, blisko 85% komputerów pracujących na systemie Solaris, na których działa oprogramowanie ManHunt jest wyposażonych w 32-bitowe układy Intela i AMD. Sun rozpoczął sprzedaż serwerów LX50 w ubiegłym roku, licząc że będzie do okazja do zwiększenia zainteresowania procesorami SPARC. Jednak jak potwierdza Sun, klienci wolą nabywać urządzenia oparte na chipach Intela.