Superkomputer dla wojska

Nowy superszybki komputer IBM, przeznaczony do symulacji wojennych i prognozowania pogody, trafi do amerykańskiego Departamentu Obrony. Będzie wykonywał ok. 20 bilionów operacji matematycznych na sekundę.

Superkomputer ma się składać z 368 oddzielnych jednostek, które łącznie będą miały ok. 3 tys. mikroprocesorów 64-bitowych produkowanych przez IBM. Maszyną będzie zarządzać system operacyjny AIX – wersja systemu Unix firmowana przez IBM. Firma nie zdradziła, jaka jest wartość kontraktu na zbudowanie i dostarczenie urządzenia. Wiadomo tylko, że sięga dziesiątków milionów dolarów.

Gotowy superkomputer trafi do Naval Oceanographic Office Major Shared Resource Center w Missisipi. Moc obliczeniowa komputera szacowana jest na 20 teraflopsów (20 bilionów matematycznych operacji na sekundę). W ciągu jednej sekundy komputer policzy zatem to, co jednej osobie z kalkulatorem zajęłoby nieco ponad milion lat.

Maszyna trafi zapewne do pierwszej dziesiątki najpotężniejszych i najszybszych komputerów na świecie. Taka lista Top 500 publikowana jest dwa razy w roku. Superkomputer IBM nie będzie wcale na niej najszybszą maszyną. Od dwóch lat na szczycie listy znajduje się japoński Earth Simulator, skonstruowany przez firmę NEC. Większość superkomputerów z pierwszej dziesiątki pracuje w amerykańskich rządowych instytutach badawczych.

Źródło: Rzeczpospolita