Superkomputer wagi ciężkiej

Uniwersytet Teksasu zakupił ważący prawie 4 tony superkomputer IBM-a, na którym ma być modelowany przepływ ropy i gazu pod powierzchnią skorupy ziemskiej.

System składa się z 32 unixowych serwerów p655, z których każdy posiada cztery procesory Power4 i jednego 32-procesorowego komputera p690. Pomimo tego, że uniwersytet skorzystał z rabatu, cena tego zestawu przekroczyła 6 mln USD.

Jednym z projektów, przy którym nowy superkomputer znajdzie zastosowanie, będzie symulacja przepływu substancji płynnych we wnętrzu Ziemi. Wyniki tych badań będą wykorzystywane przez naukowców do określania potencjalnych źródeł ropy i gazu, oraz badań podziemnych formacji wodnych. Urządzenie będzie także wykorzystywane w zastosowaniach astrofizycznych, chemicznych, biologicznych i inżynierii lotniczej.

Uniwersytet poinformował, że nowa maszyna, która będzie zainstalowana w uczelnianym centrum obliczeniowym, będzie trzykrotnie bardziej wydajna niż istniejący obecnie system, który także składa się z komputerów IBM Power4.
Serwery p655 są ze sobą połączone za pośrednictwem bardzo szybkiego przełącznika. Razem stanowią jeden superkomputer. Jak powiedział Jim McGaughan, dyrektor marketingu produktów eServer IBM-a, takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w dużych systemach komputerowych. W jednej 24-calowej szafce rack mieści się 16 komputerów p655 – waga takiego zestawu wynosi około 1800kg.

więcej newsów o superkomputerach