Światłowód pod strzechy

Freescale Semiconductor, wydzielony jako osobna firma oddział Motoroli, opracował zintegrowany chipset który ma obniżyć ceny i ułatwić instalację łącz światłowodowych w małych firmach, a nawet mieszkaniach prywatnych.

Firma zaprezentowała układ MPC8340BPON, który posłuży do budowy pasywnych sieci optycznych PON. Sygnał ze światłowodu jest w nich pasywnie dzielony pomiędzy użytkowników z sąsiedztwa. Sieci PON mają być relatywnie tanią alternatywą dla indywidualnego podłączania każdego użytkownika do sieci optycznej, wciąż pozostając rozwiązaniem bardzo szybkim. Chipset MPC8340BPON ma pozwolić na obniżenie kosztu osprzętu dla sieci PON. Układ Freescale Semiconductor łączy w sobie bowiem aż 4 funkcje: rdzeń procesora PowerPC, kontroler B-PON, kontroler Ethernet i układ zegarowy CDR. Egzemplarze próbne będą dostępne w czwartym kwartale 2004.

Wykorzystywanie światłowodów w domach wciąż wydaje się odległe, ale w niektórych regionach świata – głównie w Azji – już teraz zdobywa pewną popularność. Pod koniec roku 2004 z łącz optycznych na całym świecie korzystało już 890 tys. gospodarstw domowych, z czego 40% wykorzystywało systemy PON.

Źródło informacji: ZDNet