Szybszy internet bez wymiany kabli

Firmy Panasonic i Entropic Communications zaprezentowały technologię, która umożliwia szerokopasmowy dostęp do Internetu o prędkości do 100Mb/s, wykorzystując w tym celu istniejącą sieć kabli koncentrycznych.

Współpraca obu firm pozwoliła na wyprodukowanie urządzeń c.LINK Access Modems, które oparte są na odbiornikach sieciowych Panasonic TZ-CLM100 oraz modemach TZ-CLM110.

Nowa technologia pojawi się na razie tylko w Japonii. Dystrybutorem został Jupiter Technologies, największy japoński operator sieciowy, który posiada blisko dwa miliony abonentów. Firma wprowadzi do swojej oferty zmodyfikowany kontroler TZ-CLM110, który umożliwi wielokrotną dystrybucję sygnału z jednego punktu dostępowego.

Pojedyncza jednostka TZ-CLM110 dostarcza szerokopasmowy Internet o dużej szybkości poprzez sieć koncentryczną do 31 odbiorców. Urządzenie otrzymuje dane z końcówek sieci światłowodowych i przekazuje je do sieci koncentrycznej w budynkach mieszkalnych. TZ-CLM100 jest natomiast modemem klienckim, podłączonym do istniejącej sieci koncentrycznej u użytkowników indywidualnych

Technologia umożliwia dwukierunkową komunikację poprzez rozgałęźniki koncentryczne, a także oferuje częstotliwości szerokopasmowe pomiędzy 800MHz a 1500MHz.

Źródło: Vnunet